یکی از مضحک ترین و احمقانه ترین خرافاتی که شوربختانه امروزه در بین مردم ایران رواج دارد( آیه واِن یکاد)

منتشرشده: 30 اوت 2014 در بدون شرح

Presentation1enyakad
در آستانه در ورودی بعضی از خانه ها آیه هایی از قران می بینید که بصورت تابلو و یا بافته شده بصورت فرشی نصب گردیده است، همین آیه را در گذشته ها بیشتر و امروز کمتر روی سکه های گردنبند بویژه روی سینه بچه ها با سنجاق قفلی می چسباندند. و البته امروزه بصورت نوشته ای بر روی فلز به عنوان دستبند نیز استفاده میشود. این هر دوکار در پی یک اندیشه خرافی به نام مصون ماندن از چشم زخم، و یا حفظ مال و جان انجام میشود. معمولا، معنای این آیه هاست که دلیل استفاده انها در جاهای گوناگون میشود و قاعدتا بایستی معنایی در این ایه مشهور به « واِن یکاد » باشد که به حفظ جان و مال و یا چشم زخم خوردن!!!! مربوط شود ولی با کمال شگفتی می بینیم که نه تنها سخنی از تندرستی و دوری از چشم زخم!! در ان دیده نمیشود بلکه حتی توهینی هم در ان به پیامبر اسلام!! شده است.

این آیه در سوره القلم قران امده است،(آیه 51 و 52). اکنون به معنای این آیه نگاهی می اندازیم و بی ربطی انرا از انچه از ان طلب میکنند در می یابیم :

( وان یکاد « و همیشه » ، الذین کفروا « کسنانی که منکر شدند » ، لیزلقونک بابصارهم « تو را با چشمان مسخره کردند » ، لما سمعوا الذکر « چون ذکر را شنیدند » ، و یقولون « که میگویند » ، انه لمجنون « او دیوانه است » ، و ما هو « در حالیکه » ، الا ذکر العالمین « ذکری برای عالمیان است ». )

« و همیشه همه کسانی که منکر شدند و تو را با چشمان خود مسخره کردند چون ذکر را شنیدند (قران را) گفتند تو دیوانه ای در حالیکه (قران) ذکری برای عالمیان است.»

زمانیکه محمد شروع به سرودن قران کرد افراد دانا و عالم با شنیدن و خواندن ان سروده ها محمد را مسخره میکردند و میگفتند تو دیوانه ای از اینرو الله ( یا بهتر است بگوییم خود محمد) برای اینکه بگوید بابا جان با چه زبانی به شما بگم محمد دیوانه نیست بارها در آیه های مختلف این موضوع را پیش میکشد که محمد دیوانه نیست. برای نمونه ( آیه 8 سوره الفرقان ، ایه 29 سوره طور ، آیه 2 سوره قلم و .. ) در این آیه هم محمد برای اینکه خود را بخاطر تمسخر و گوشه کنایه های مردم دلداری بدهد، پوست «الله» خدمتکار دست به سینه اش را به تن میکند و با زبان او میگوید کافرانی که همیشه تو را مسخره میکنند و میگویند تو دیوانه ای نمیدانند که قران برای عالمیان امده است.

به به عجب آیه ای، عجب پیام اسمانی مهمی و عجب تر از همه چقدر مهم است که این ایه بی ربط و بی معنا در دیوار منازل و روی لباس و دست و گردن فرزندانمان حتما گذارده شود. براستی در این ایه چه کلام با ارزشی و چه پیام سودمندی وجود دارد؟؟؟ که اینهمه برای مسلمانان با اهمیت گردیده تا هر روز و هر لحظه باید در کنار ان و زیر سایه ان باشند، دوم اینکه این آیه چه ربطی به چشم زخم و تندرستی انسان و حفاظت مبلمان و جواهر و آت و آشغال های داخل منازل ما دارد و چشم زخم یعنی چه؟؟؟ جالب است بدانید که در رابطه با همین آیه (آیه 51 و 52 سوره قلم) و موضوع چشم زخم روایت و تفسیری وجود دارد که به شرح زیر میباشد :

پیامبر همراه با کاروانی همسفر بوده است. تنی چند از کاروانیان، حضور ایشان می رسند و از دور مردی را نشان میدهند، که وقتی او به شخصی، مرفه یا جوانی خوش منظر و یا دختری تندرست و زیبا نظر می افکند، نتایج شومی به بار می اید. تاجر موفق، مال و منالش را از دست میدهد. جوان زیبا دچار چهره ای نامطبوع میگردد و دوشیزه ی خوشگل، از رده ی زیبایان خارج میشود و نیز سلامتش را از دست میدهد!!!!!!!!!!!!!! رسول الله میفرماید :
(وان یکاد) بخوانید و انرا همیشه همراه داشته باشید، تا شما را « چشم زخمی » فرا نرسد و به قول عوام الناس، کسی (بدچشم) شما را نظر نکند و چشم نزند!!!!

معلوم نیست چرا سایر اقوام بشری و دیگر کیش ها که «وان یکاد» همراه ندارند، نه از زیباییشان کاسته میشود و نه پولداران، ورشکسته میگردند. و نه تندرستان، بیمار میشوند و سلامتیشان را از دست میدهند. شوربختانه تمام افکار مسلمانان در ارتباط با اسلام به همین شکل سطحی، بی معنا و از روی نابخردی کامل است. این یک نمونه ساده و روشنی است که هر چه بر سر مسلمانان بیاید، مقصر خودشان هستند، این آیه را شما در خانه های بزرگان مملکت گرفته تا استاد دانشگاه، معلم ها تا بازاری ها و متخصصین و از همه قشرها می بینید. تمام قران مسلمانان با چنین جملات بی سر و ته و بی ارزشی پر شده است، و یک میلیارد مسلمان بدون کوچکترین شک و اندیشه ای چشم بسته هرچه را که ان مرد عرب بیابانی و سوسمار خور در هزار و چهارصد سال پیش گفته بدون اینکه معنای حرف های او را فهمیده باشند و بدانند، پذیرفته اند و هنوز هم نمیخواهند از یک غفلت و خواب طولانی بیدار شوند و احساس شرمندگی کنند از اینکه جهان پیشرفته پانصد سال از انها جلو افتاده و در راحتی و ارامش و لذت بردن بیشتری در زندگی رسیده است و ما به دنبال کمک گرفتن از موهومات.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s