قرآن : از کتاب چرا مسلمان نيستم نویسنده : ابن وراق

منتشرشده: 22 اوت 2014 در بدون شرح

boda

قرآن به زبان عربى نوشته شده و شامل سوره ها و آيات است. گفته مى شود که حدود ٨٠٠٠ کلمه و بين ٦٢٠٠ تا ٦٤٠٠ آيه و ١١٤ سوره در قرآن هست. تمامى سوره ها به جز سوره نهم و اولين سوره با کلمات «بنام خداوند بخشنده مهربان» آغاز مى شود. کسى که مسئول جمع آورى قرآن بوده، بدون توجه به روال تاريخى و تقويمى سوره ها که گفته مى شود در تاريخ هاى معينى به محمد وحى شده است، سوره هاى طولانى را در ابتدا قرار داده است.

براى يک مسلمان مومن غير فلسفى که در دنياى امروز زندگى مى کند، قرآن کلام بدون ترديد و حتمى خداست؛ کلام بى واسطه خدا که توسط جبرئيل فرشته يا «روح مقدس» به زبان کامل و خالص عربى براى محمد به زمين ارسال شده است. قرآن و هر چه که در آن هست ازلى و ابدى است و متن اصلى آن در بهشت قرار دارد. جبرئيل فرشته، وحى را به محمد ابلاغ کرد و محمد پس از جبرئيل آن را تکرار نمود و سپس به جهان وحى و اعلام کرد. مسلمانان ادعا مى کنند که اين وحى ها دقيقا و بدون هيچ تغيير و کم و کاستى همان وحى هايى هستند که از طرف خدا توسط جبرئيل به محمد ابلاغ شده اند.

قرآن در مواقع تولد، ازدواج و مرگ افراد مسلمان مورد استفاده قرار مى گيرد. بقول گويلامى «مقدس تر از مقدسين است، نبايد در زير کتابهاى ديگر قرار بگيرد بايد بالاى همه آنها گذاشته شود. در هنگام قرائت آن، فرد نبايد مشروب بخورد يا سيگار و امثال آن را استعمال کند و همه بايد در سکوت به آن گوش فرا دهند.» مانند طلسمى است عليه بيمارى و مصيبت. شيخ نفضاوى در اثر کلاسيک خود «باغ معطر» خصلتى اروتيک به قرآن منتسب مى کند و آن را بمثابه آفروديت طرح مى کند: «گفته مى شود که خواندن قرآن جفتگيرى را تسهيل و مساعد مى کند.» هورگرونى و گويلامى هر دو به روشى که کودکان را وادار به از بر کردن کل قرآن (يا بخشهايى از آن) مى کنند، اشاره دارند: «کودکان بناچار اين يادگيرى به صورت از برکردن خرفت کننده را به جاى تعميق در دروس و مواد تحصيلى خود قرار مى دهند. ذهن آنان چنان به دنبال حفظ آيه ها کشيده مى شود که هر نوع خلاقيت فکرى را از دست مى دهند.»

کلام خدا؟

سويوتى مفسر معروف قرآن به پنج بخش از قرآن اشاره دارد که آنها را بعنوان کلام خدا مورد ترديد قرار مى دهد: «قسمتى از کلمات اين بخش ها بوضوح متعلق به محمد و جبرئيل هستند.» على دشتى به چندين بخش اشاره مى کند که سخنگوى آنها نمى تواند خدا باشد بطور مثال سوره فاتحه: «بنام خداوند بخشنده مهربان. نماز و ستايش به خدا فرمانرواى عالم، بخشنده و مهربان و حکمرواى روز قيامت تعلق دارد. خدايى که ما بندگى آن را مى کنيم و از او آمرزش مى خواهيم. خداوندا ما را به راه راست هدايت کن نه به راه گمراهان.» اين کلمات همانطور که آشکار است خطاب به خدا ايراد شده اند و نمى توانند کلام خود خدا باشند. اينها کلمات نماز و ستايش محمد نسبت به خدا هستند و از وى کمک و راهنمايى مى طلبند. همانطور که بسيارى مطرح کرده اند مشکل بالا با اضافه کردن کلمه «بگو» در اول هر آيه حل شده است چنانکه کلمه «بگو» ٣٥٠ مرتبه در قرآن تکرار شده است. روشن است که کلمه «بگو» بعدها توسط کسانى که قرآن را جمع آورى کرده اند اضافه شده تا به اين وسيله اين مشکل و تناقض را حل و اين ادعا را که «قرآن کلام خداست» را موجه کنند.

ابن مسعود از ياران محمد و از مراجع دست اندر کار قرآن، سوره هاى فاتحه و ١١٣ و ١١٤ را که شامل عبارت «من به خدا پناه مى برم» هستند، را بعنوان بخشهايى از قرآن به رسميت نمى شناسد. همچنين در سوره ٦ آيه ١١٤، سخنگوى «من نگه دارنده تو نيستم» منتسب به محمد است. داوود در پاورقى ترجمه خود، اين جمله را به محمد نسبت مى دهد. در همين سوره محمد مى گويد: «آيا من بايد داور ديگرى غير از خدا را جستجو کنم؟ خدايى که کتاب را براى تو فرستاده است.»

على دشتى سوره ١١١ را به اين دليل که منطقا نمى تواند مربوط به خدا باشد، کلام محمد مى خواند. از جمله چنين سوره هايى سوره کوتاه ابولهب است: «اين آفريننده جهان خواهد بود که يک عرب جاهل را لعن کند و همسر او را مکار و فريبکار بنامد.» سوره کوتاه ابولهب مربوط به ابولهب عموى پيغمبر و يکى از مخالفان سرسخت اوست: «دستان ابولهب بايد نابود شوند و خود ابولهب بايد منهدم شود. ثروت او و آنچه که کسب کرده نبايد در خدمتش باشند. او بايد در شعله هاى آتش بسوزد و همسر او نيز.»

همانطور که گولدژير مى گويد: «معتزليون عقايد مشابهى با خوارج داشتند و متن قرآن را قابل اتکا نمى دانستند.» «خدا نمى تواند چنين کلامى داشته باشد.» اگر با همين دقت و استدلال، متن قرآن و سوره هاى آن را بررسى کنيم، چيز چندانى بعنوان کلام خدا که ادعا مى شود بخشنده و مهربان و عاقل است، باقى نماند.

على دشتى نيز مثالى از سوره ١٧ آيه ١ را بعنوان نمونه اى ذکر مى کند از قاطى شدن دو سخنگوى آيه ها يعنى خدا و محمد با يکديگر: «افتخار به او که خدمتگزارش را شب از محل عبادت که مسجدى در مکه بود است به مکان دور دست عبادت (مسجدى در اورشليم) حمل کرد، در مکانى که ما مورد رحمت قرار گرفتيم.» دشتى مى گويد: «او که خدمتگزارش را از مکه به فلسطين برد، نمى تواند خود خدا باشد، چرا که خدا، نمى تواند خودش را ستايش کند. اين کلام محمد است که خدا را بخاطر لطفى که به او کرده، مورد ستايش قرار مى دهد. قسمت بعدى جمله که مسجد دور دست را توصيف مى کند بايد کلام محمد باشد. بدليل پيروى از دگماتيسم، مترجمين در ترجمه سوره ٢٧ آيه ٩١ جايى که محمد بوضوح سخن مى گويد: «به من امر شده که به امير اين شهر خدمت کنم»، داوود و پيکتال در ابتداى جمله کلمه «بگو» اضافه مى کنند که در واقع متن عربى قرآن، فاقد اين کلمه است.

در سوره ٨١ آيه هاى ١٥ تا ٢٩ شخص يقين دارد که اين محمد است که سوگند مى خورد: «من به سيارات چرخان و به ستاره هايى که طلوع و غروب مى کنند و به پايان تاريکى و به سپيده صبح قسم مى خورم.» محمد، ناتوان از پوشاندن گذشته بت پرستانه خود، باز هم در سوره ٨٤ آيه هاى ١٦ تا ١٩ به چيزهاى ديگرى غير از خدا سوگند مى خورد: «من به روشنايى پس از طلوع صبح و به شب و به آنچه که در تاريکى آن فرو مى رود، و به ماه هنگامى که کامل است، قسم مى خورم.»

حتى بل و وات که به سختى مى توان آنها را به ضديت با اسلام متهم کرد تصديق مى کنند که «اين فرض که خدا در همه بخشهاى قرآن، سخنگو است، مشکل آفرين است. خدا متناوبا در مقام سوم شخص قرار گرفته است. البته سخنگو مجاز است که خود را در مقام سوم شخص قرار بدهد اما حد و اندازه يى که محمد مورد خطاب قرار گرفته و خدا بعنوان سوم شخص به او چيزى گفته است، غير عادى است. اين واقعيت که در قرآن، خدا به خودش سوگند مى خورد، مايه تمسخر و استهزاى فراوانى شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s