آیا پیامبر اسلام به یارانش تاکید می کرده که حرمت خون انسانها را نگه دارید؟

منتشرشده: 10 نوامبر 2013 در بدون شرح

999648_220098851474633_1640075921_n
اي كساني كه ايمان آوردهايد هنگامي كه در راه خدا گام بر ميداريد (و به سفري براي جهاد ميرويد) تحقيق كنيد و به كسي كه اظهار صلح و اسلام ميكند نگوئيد مسلمان نيستي بخاطر اينكه سرمايه ناپايدار دنيا (و غنائمي) بدست آوريد، زيرا غنيمتهاي بزرگي در نزد خدا (براي شما) است، شما قبلا چنين بوديد و خداوند بر شما منت گذارد (و هدايت نمود) بنا بر اين (بشكرانه اين نعمت بزرگ) تحقيق كنيد، خداوند به آنچه عمل ميكنيد آگاه است. {نساء آیه 94}

یکی از آیاتی که مسلمین برای اخلاقمند بودن پیامبر اسلام می آورند همین آیه است, بیان می کنند که پیامبر اسلام به یارانش تاکید می کرده که حرمت خون انسانها را نگه دارید, و آنها را به خاطر غنیمت و مال دنیا به ناروا نکشید, از همین آیه هم میتوان تاکید اسلام بر صلح و دوستی و ارزش خون انسانها و حرمت آنها را به دست آرود. ولی آیا واقعا اینگونه است؟!آیا واقعا دین اسلام دین صلح و دوستی است؟ آیا تفسیر مسلمین ازین آیه همین است که بیان میکنند؟ یا چیز دیگری در این آیه نهفته است؟!

خیر! و ماجرا دقیقا 180 درجه برعکس است.
در واقع این آیه را می توان یکی از ضد اخلاقی ترین آیات قرآن به حساب آورد, و این آیه نشان میدهد که محمد و یاران او چقدر خونخوار و یاغی و جنایتکار بوده اند!

طبق معمول برای روشن شدن معنای آیه به سبب نزول آن رجوع میکنیم(اسباب نزول واحدی نیشابوری/تفسیر طبری و و دیگر تفاسیر ذیل آیه 94 سوره نساء)

قضیه ازین قرار است که محمد وقتی حکومت را در مدینه به دست میگیرد به سرکوب مخالفان و غیر مسلمانان می پردازد, او میخواست در حکومتش کسی غیر مسلمان نباشد یا اگر هم باشد جز مسیحی و یهودی نباشد, آن هم با خرج های سنگین و با خفت و خواری(رجوع شود سوره توبه آیه 29).
اما محمد تحمل بت پرستان را نداشت و انها را به شدید ترین نحو ممکن سرکوب می کرد, مسلمین هر کجا بت پرستی را می دیدند خونش را می ریختند مالش را به یغما می بردند و زن و فرزندانش را به بردگی می گرفتند, این آیه دقیقا بیانگر همین جو خفقان و سرکوب دوران حکومت محمد است!

تفاسیر اینگونه می گویند:
1_اسماعيل با اسناد از ابن عباس روايت مي‌كند كه مردي از قبيله سليم با چند گوسفند، از مقابل عده‌اي از اصحاب پيغمبر (ص) مي‌گذشت، سلام داد. گفتند: از ترس و براي امان جستن سلام داد. برخاستند و كشتندش و گوسفندان او را نزد پيغمبر (ص) آوردند.
آيه بالا در توبيخ عمل ايشان نازل گرديد.
2_ابو بكر اصفهاني با اسناد از سعيد بن جبير روايت مي‌كند كه مقداد بن اسود، همراه سريه‌اي بيرون رفت، در راه به مردي برخوردند با گله‌اي از آن او. آهنگ كشتنش كردند. مرد گفت: «لا اله الا الله» و مقداد او را كشت. گفتند او را كشتي! در حالي كه لا اله الا الله بر زبان آورد، و بايد خانواده و مالش در امان باشد؟! و چون نزد پيغمبر (ص) باز گشتند، ماجرا باز گفتند و آيه بالا بدين مناسبت فرود آمد.
3_حسن گويد: اصحاب پيغمبر (ص) به گشت مي‌رفتند و هر جا از مشركان مي‌يافتند، مي‌كشتند. شخصي از برابر مسلمين گريخت، مسلماني به طمع مال او را تعقيب كرد، وقتي با نيزه بالاي سرش رسيد، مرد گفت: من مسلمانم، من مسلمانم! اما تعقيب كننده نپذيرفت و نيزه راند و كشتش، و مالش را برداشت و آن مال بسيار كم بود. اين قضيه به اطلاع پيغمبر (ص) رسيد،و سپس این آیه نازل شد.

سه حدیثی که در ذیل آیه و شرح آن آمده است را به دقت مطالعه کنید به عمق فاجعه پی می برید!

یاران رسول قمه به دست و بی کار و الاف منتظر بودند کسی را پیداکنند که خونش را بریزند و مالش را به غنیمت برند, حال فرقی نمیکرد آن شخص چوپان بدبخت باشد! یا یک رهگذر ساده! مهم این بود که آن شخص مسلمان نباشد, و چون مسلمان نبود خوشن هدر بود و مالش مصاده, نکته بعدی اینکه آن چوپان یا رهگذر قصد حمله به یاران محمد را نداشت و آزارش به کسی نمیرسید, بلکه دنبال روزی حلال بودند فقط جرمشان این بود که مسلمان نبودند.
در واقع این آیه فقط برای حرمت خون مسلمان نازل شده, و دلالت میکند که خون و مال غیر مسلمان هیچ حرمتی ندارد حتی اگر آن شخص بی آزار ترین مردمان روزگار خود باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s